בניה ירוקה בישראל: בניה ירוקה זול או יקר

עלות אחזקת בית בין אם מדובר בבית פרטי או דירת מגורים אינו עניין זול, כולם מכירים את ההוצאות השוטפות של הארנונה, מים, חשמל, גז וכד'.

האם יש דרך לצמצם את העלויות הקבועות???

אז התשובה היא כן אפשר לחסוך כסף רב על ידי שימוש במערכות ירוקות יותר וידידותיות לסביבה, כמובן שהאפשרויות הן שונות מבית מגורים בבניין משותף לעומת בית פרטי אך ב 2 המקרים הדבר אפשרי. כמובן שההוצאות גבוהות יותר בבית פרטי שלרוב מלווה גם בגינה ואת מרבית הפתרונות ניתן ומומלץ ליישם בבית קרקע.

בבית קרקע עלות הצריכה של מים וחשמל גבוהה יותר בגלל הגינה והדשא שצריך לטפח, קירור וחימום הבית על ידי מזגנים או מזגן מיני מרכזי גדול בעל הספק גבוה מאוד יותר מאשר דירת מגורים ממוצעת, וכמובן תחזוקה שוטפת של הגינה והחצר.

אז איך חוסכים

ובכן לאחרונה אנו עדים לתופעה שרבים אשר יש להם גינות פרטיות הרימו ידיים ונמאס להם לשלם כסף רב על מים ותחזוקה, והם פשוט משמידים את הגינות ומוצאים פתרונות שונים ומגוונים כגון התקנת דקים, או דשא סינטטי, או חלוקי נחל ואבני טוף.

זה לא חייב להיות כך היום ניתן להתקין מערכות מים אפורים המשמשים לטיהור מי השפכים של הבית לטובת השקיה הדשא והגינה. במידה ובכל זאת החלטתם לצמצמם את שטח הגינה כי עדיין היא דורשת תחזוקה שוטפת של טיפול בדשא והצמחים, ניתן להתקין רצפת דק, אך לדק יש גם עלות שנתית קבועה של שימון וצביעה, אך לא כאשר מתקינים דק סינטטי – דק המיוצר מחומרים ממוחזרים, ופסולת בניין, ואינו דורש תחזוקה כלל ללא שימון וללא צביעה לאורך שנים רבות.

אותו חומר גלם יכול גם לשמש למגוון אפשרויות כגון דק סינטטי לגינה, לפרגולות, גדרות וחיפוי קיר ועוד מגוון רחב של אלמנטים בנוף החצר. דקים סינטטיים גם אקולוגיים וגם חסכוניים יותר במהלך השנים.

בעלות הגבוהה של צריכת החשמל גם ניתן לטפל בקלות יחסית, והיום התקנת גגות סולאריים הינו מקובל מאוד. כאשר מתקינים גג סולארי ניתן ליהנות מייצור עצמי של חשמל לטובת הבית, וכך לחסוך כסף רב במהלך השנה השמש אצלנו עדיין מספקת את קרניה חינם. או לסירוגים לייצר את החשמל עבור חברת חשמל ולקבל מהם זיכוי חודשי בחשבון החשמל שלכם. בשני המקרים ניתן לחסוך אלפי שקלים בשנה.

כמובן ישנה חשיבות גבוהה מאוד לתכנון הבית ברמת כיווני אוויר חלונות, סוג איטום ובלוקים, אשר משפיעים על כמות האור הנכנסת לבית, שמירה על טמפרטורה של הבית בחורף ובקיץ.

כמה זה עולה לנו???

עלות ההתקנה הראשונית במקרים רבים יכולה להיות גבוהה יותר, ולכן חשוב מאוד לעשות חישובי עלות תועלת, וכל מקרה לגופו.
אך אין ספק שלאחר זמן מה מחזירים את ההשקה ומתחילים לחסוך בהוצאות החודשיות הקבועות.


מאמרים נוספים במגזין

דילוג לתוכן