האם פסיכולוג זה משהו שצריך לחסוך עליו כסף?

בעידן המודרני חלה תופעה מוזרה. מצד אחד, יש אנשים שסבורים שמוצר איכותי או שאיש מקצוע טוב, חייבים להיות יקרים ואף יקרים מאוד. מצד שני, אחרים סבורים שתמיד אפשר ואף צריך למצוא דרכים לחסוך ולשלם פחות.

הגישה הזו חדרה באופן מסוים גם למדע הפסיכולוגיה ולטיפול הפסיכולוגי. עיון באתרי אינטרנט נחשבים, עיתונות מקוונת בנושאי הנפש, בלוג או פורטל פסיכולוגיה איכותי,

מעלה שרבים שואלים את עצמם את השאלות הבאות:

  • האם פסיכולוג זה משהו שצריך לחסוך עליו כסף?
  • האם כאשר זקוקים לעזרה של פסיכולוג מקצועי צריך לבחור את היקר ביותר, כפי שסבורים אנשים מסוימים?
  • האם צריך להעדיף את הזולים ביותר, כפי שסבורים אחרים?

בשורות הבאות נענה על שאלה מעניינת זו תוך שקלול של כמה היבטים שונים, שיסייעו לכל אחד להבין יותר גם על סדרי עדיפויות בחיים וגם על הדרך למצוא את המטפל המתאים ביותר.

על מחיר ועל איכות

אנשי מקצוע טובים, גם בתחום הנפשי, אינם דבר שניתן לזלזל בו. למעשה, פסיכולוגים איכותיים הם דבר חשוב ביותר, שלא תמיד קל למצוא. באופן טבעי, פסיכולוגים איכותיים הם אנשי מקצוע בעלי ניסיון, כאלה שכבר עומדים מאחוריהם תקופה של התמחות ולימודים וניסיון עם מטופלים.

אין זה משנה אם מדובר על פסיכולוג המתמחה בטיפול זוגי, התמודדות עם תופעות של חרדה, קושי בדחיית סיפוקים או קושי במציאת עבודה או בן זוג לחיים, תמיד עדיף לבחור במקצוען בעל ניסיון. משום שמדובר על איש מקצוע שהשקיע ברכישת השכלה מתאימה וצבר תקופה מסוימת של ניסיון מקצועי, אין ספק שלא יהיה מדובר על איש מקצוע הזול ביותר שבשוק.

מי שיעדיף להסתכל רק על הצד הכלכלי של הדברים, סופו שיצטרך להסתפק במטפל שמקצועיותו מוטלת בספק. אך האם זאת אומרת שצריך לגשת באופן אוטומטי לפסיכולוג היקר ביותר? כאן ניתן לומר באופן מפורש – בהחלט לא!

איך בוחרים פסיכולוג מתאים

כאשר פסיכולוג קובע מחיר מסוים למטופליו, נכנסים למשוואה כמה שיקולים. בין היתר מדובר על רמה מקצועית וניסיון אך במקביל יש משמעות גם למיקום הקליניקה, למספר המטופלים הקיימים (מטופל עמוס בצורה יוצאת דופן עשוי לגבות מחיר יקר יותר ממטופלים חדשים), להשקעה בפרסום ועוד.

למטופל הנבון נמליץ, אם כן, להשקיע בבחינה של קריטריונים שונים לפני שמתחילים בטיפול, כאשר המחיר הוא רק חלק מהעניין. בין היתר חשוב לשים לב לדברים הבאים:

  • התמחות – למרות שיש פסיכולוגים רב תחומיים, יש כאלה שמעדיפים להתמקצע בהיבט מסוים של הטיפול הנפשי. כאשר סיבת הפניה היא התמודדות עם חרדות, פחות מומלץ לפנות למי שרגיל לטפל באנשים עם בעיות רגשיות אחרות.
  • כימיה – טיפול נפשי אפקטיבי עשוי להיות ארוך טווח. לכן, חשוב לוודא שישנה כימיה עם המטפל.
  • המלצות – במידה ומצליחים לקבל המלצות טובות, מאנשים שסומכים עליהם, קיים סיכוי גבוה לכך שהטיפול יתחיל ברגל ימין.
  • רישוי – חשוב מאוד לוודא שמדובר על איש מקצוע מוסמך, דהיינו מי שרשום כחוק בפנקס הפסיכולוגים.


מאמרים נוספים במגזין

דילוג לתוכן